Zasady dokonywania zgłoszeń chorób i wypadków
Anex 10
ZASADY DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ CHORÓB I WYPADKÓW
1. Marynarz, który odniósł obrażenia będące skutkiem wypadku zobowiązany jest, o ile to możliwe, zgłosić ten fakt natychmiast kapitanowi statku lub kierownikowi działu.
2. Wraz ze zgłoszeniem wypadku marynarz zobowiązany jest podać: a) dzień i godzinę wypadku; b) szczegółowy opis okoliczności i przebieg zdarzenia skutkującego wypadkiem; c) świadków wypadku; d) informacje, wyjaśnienia i okoliczności, o które zwróci się kapitan statku, pracodawca lub armator.
3. Kapitan lub odpowiednio poinstruowany przez niego oficer wachtowy powinien bez zbędnej zwłoki odnotować w dzienniku pokładowym lub maszynowym zgłoszony wypadek, wraz z podaniem informacji wskazanych w pkt. 2 powyżej.
4. Marynarz, który zachorował, zobowiązany jest zgłosić swoje dolegliwości natychmiast po zaobserwowaniu objawów kapitanowi statku lub kierownikowi działu oraz II oficerowi.
5. Wraz ze zgłoszeniem choroby marynarz zobowiązany jest podać: a) termin pogorszenia stanu zdrowia; b) opis dolegliwości; c) opis okoliczności, które według niego mogły wywołać dolegliwości; d) informacje, wyjaśnienia i okoliczności, o które zwróci się II oficer
6. Drugi oficer powinien bez zbędnej zwłoki, odnotować w „medical log” zgłoszoną chorobę, wraz z podaniem informacji wskazanych w pkt. 5 powyżej i uzupełnić o zastosowane leczenie.
7. Każdy z członków załogi, który dowie się o wypadku lub chorobie innego marynarza zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić kapitanowi statku lub kierownikowi działu oraz II oficerowi taką chorobę lub wypadek, oraz wskazać okoliczności wymienione w pkt. 2 i 5, o których jest mu wiadomo.
8. Niewykonanie obowiązków określonych w pkt. 1, 4, 7 (w tym opóźnione dokonanie zgłoszenia) stanowi poważne niedopełnienie podstawowych obowiązków marynarza i może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę lub nałożenia kary dyscyplinarnej.
9. Niewykonanie obowiązków określonych w pkt. 1, 4 i 7 (w tym opóźnione dokonanie zgłoszenia) przez marynarza, który uległ wypadkowi lub zachorował będzie traktowane jako okoliczność działająca na niekorzyść poszkodowanego / chorego .
10. O wszystkich przypadkach wypadków / chorób, które wymagają zmustrowania w celu hospitalizacji lub dalszego leczenia należy niezwłocznie powiadomić Związek Zawodowy będący sygnatariuszem Umowy Specjalnej ITF